​​​​​​​ 

Spor
Eğitim
Kültür Sanat
Tofaş Spor Kulübü

Tofaş Spor Kulübü, uzun yıllardır devam eden altyapı yatırımları ve oluşturduğu altyapı odaklı takım modeliyle Türk sporuna yeni yetenekler kazandırmayı sürdürmektedir.

Yeni Nesil Tofaş

Yeni Nesil Tofaş Projesi; çocuklara spor eğitiminin ötesinde, hayatın her alanında başarılı olmalarına yardımcı olacak bir kültür ve bakış açısı kazandırmak üzere 2016 yılında hayata geçirilmiştir. Proje, çocuklara spora erişimde fırsat eşitliği yaratmayı hedeflemektedir. Yeni Nesil Tofaş; her çocuğun yaşadığı çevrede eşit imkanlarla basketbol oynayabildiği gerçek spor kültürüne sahip bir nesil için antrenör, aile ve çocuk üçgeninde bir eğitim ve uygulama modelidir. Yeni Nesil Tofaş Projesi’nin faaliyete geçtiği günden bu yana, Bursa’nın farklı ilçelerinde kurulan 15 basketbol okulu ile yaklaşık 5.000 çocuğa ulaşılmıştır. Tofaş Fotoğraf Kulübü’nün desteği ile hazırlanan Yeni Nesil Tofaş kitabını incelemek için tıklayın.

Mustafa V. Koç Spor Salonu

Tofaş Spor Kulübü’nün 2016’da hizmete açtığı Mustafa V. Koç Spor Salonu, Tofaş personelinin yanı sıra Bursa’daki amatör spor kulüplerine ve sporculara da hizmet vermektedir. 5.800 m²’lik tesiste, üç basketbol sahasını içeren spor salonu, kondisyon merkezi ve her türlü fizik tedavi ihtiyacını karşılayacak tam teşekküllü sporcu rehabilitasyon merkezi yer almaktadır.

Tofaş Spor Salonu

Tofaş Basketbol Takımı, ev sahibi olduğu maçları Bursa’daki Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda oynamaktadır. Yüksek doluluk oranıyla gerçekleştirilen maçlar, Bursa halkının da sosyal hayatına katkıda bulunmaktadır. Tofaş Spor Salonu’nda, Fiat’ın, Engelsiz Hareket programı kapsamında ‘Haydi Maça Gel’ projesi ile oluşturduğu Türkiye’nin ilk engelli basketbol tribünü bulunmaktadır. Sporseverlerin hizmetine 2016 yılında açılan tribün toplam 58 kişi kapasitelidir.

50 Pota Semt Sahaları Projesi

Tofaş Spor Kulübü, “Bursa’yı basketbol şehri yapma” misyonuyla 2019 yılında, 50 Pota Semt Sahaları Projesi kapsamında Bursa’nın farklı ilçelerinde basketbol sahaları inşa etmeye başladı. Yıl içerisinde toplam 40 saha kullanıma açıldı, 10 sahanın açılışının da 2020 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Tofaş Basketbol Okulları

Toplumun geneline katkı sağlamak amacıyla 10 şehirde faaliyet gösteren 18 Tofaş Basketbol Okulu’nda, 2019 yılı itibariyle toplam 3 bin 655 çocuk basketbol eğitimi almaktadır.

Fiat Engelsiz Hareket

Fiat Engelsiz Hareket, hareket kabiliyeti kısıtlı sürücülerin ve yolcuların başkalarına bağımlı kalmadan seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla başlatılan bir çalışmadır. "Herkesin güvenli ve özgürce seyahat etme özgürlüğü olmalı" fikrinden yola çıkarak oluşturulan programda güvenli araç kullanımı ve konforlu seyahat ihtiyaçlarına yönelik Tofaş’ın Fiat markasıyla sunduğu çözümler ile engelli bireylerin ve ailelerinin hareket özgürlüğüne destek olunmaktadır. Bu kapsamda engelli bireylerin araç satın alma konusunda bilinçlendirilmesini sağlanıp, araçların sürücü veya yolcuya uygun hale getirilmesine kadar pek çok konuda çözümler üretilmektedir. Ürün bazlı çalışmalarımızın yanı sıra engellilik durumları hakkında toplum bilinci ve duyarlılık oluşturmaya da destek olunmaktadır. Doğru iletişim kurmanın öneminin farkında olarak Tofaş, Türkiye genelindeki yaygın bayi - servis ağı ve şirket çalışanlarını eğitimlerle bilinçlendirerek, engelli bireylere daha iyi hizmet sunabilmek için çalışmaktadır.

Fiat Laboratuvarları

Koç Holding’in “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” projesiyle entegre olarak yürüttüğümüz Fiat Laboratuvarları ile Türk otomotiv sanayisindeki yeni teknolojilere hakim teknik insan gücünün yetiştirilmesini ve bu gücün sanayide değerlendirilmesini amaçlıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’yle işbirliği içinde çalışıyor, Fiat Laboratuvarları vasıtasıyla, endüstriyel teknik eğitim okul ve kurumlarının motorlu araçlar teknolojisi alanlarının geliştirilmesine katkı sağlıyoruz. Fiat Laboratuvarları’nda, Tofaş Satış Sonrası Yöneticileri, Servis Konseyi Bölge Temsilcileri ve okulların bulunduğu illerde bağlı olunan Servis Müdürleri birlikte çalışmaktadır. 2019 yılında Fiat Laboratuvarları kapsamında Tofaş’ın iş birliği içerisinde olduğu Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile önceden imzalanan protokolün süresi uzatılmıştır. Tofaş halen 5 okulda süren projeye önümüzdeki 3 yıl daha destek olmaya devam edecektir.

Tofaş Fen Lisesi

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi DOSAB ve Tofaş’ın birlikte hayata geçirdiği, 2014-2015 öğretim yılında eğitime başlayan Tofaş Fen Lisesi, Bursa-Nilüfer ilçesinin Özlüce mevkiinde yer almaktadır. Tofaş desteğiyle Tofaş Fen Lisesi’nde açılan “Yenileşim Atölyesi”nin, otomotiv ve mühendislik alanına yön verecek, geleceği şekillendirecek, donanımlı gençlerin yetişmesine destek olması amaçlanmaktadır. MEB tarafından ilham veren proje olarak belirlenmiş olan Yenileşim Atölyesi’nin tüm fen liselerine yaygınlaştırılması kararı alınmıştır.

Satış Akademisi

Raporlama döneminde sektörde ilk olan, otomotiv satışı konusunda meslek edindirmeye yönelik gelişim programı Satış Akademisi’ni hayata geçirdik. 8.400 başvuru arasından mülakatlarla seçilen 35 adaya, iki haftalık program kapsamında eğitim verildi. Programın ardından bayi staj programı düzenlendi ve katılımcılar mezun olmaya hak kazandı.

İyiye İşaret

Fiat, işitme engellilerin anlaşılabilir bir Türkçe ile yazılı iletişim kurmalarını destekleyecek ‘İyiye İşaret’ dijital platformunu 2019 yılında hayata geçirdi. engelsizhareket.fiat.com.tr internet sitesi üzerinden, Türkiye’deki tüm işitme engelli bireylerin ücretsiz olarak yararlanabileceği “İyiye İşaret” platformunda, kelimeler ve cümle içinde kelime kullanımları, görsel, işaret dili ve konu anlatımı olarak videolar halinde izlenebilmektedir. Bu platformla, işitme engelli bireylerin günlük hayatlarında okuduklarını daha iyi anlamaları ve kendilerini yazarak daha iyi ifade edebilmeleri hedeflenmektedir. Platformda, ilk etapta 230 olan kelime sayısının kısa zamanda 350, kademeli olarak 1000 adet ve üzerine çıkarılması için çalışmalar devam etmektedir.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ve Tofaş Sanat Galerisi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Anadolu’daki otomotiv mirasına sahip çıkmak amacıyla kurulmuş, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesidir. Umurbey Mahallesi’nde bulunan eski ipek fabrikası, tarihi Umurbey Hamamı ile yanındaki eski Türk evinin de içinde bulunduğu 17 bin m2’lik arazi, Tofaş tarafından restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, içinde yer alan Sanat Galerisi ile de geçici sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

http://www.tofasanadoluarabalarimuzesi.com/
Pamukkale Hierapolis Kazıları Sponsorluğu

Türkiye’nin en büyük beş antik şehir kalıntısından biri olan ve 1988’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının 2005 yılından beri ana sponsorluğunu üstleniyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Denizli Valiliği’nin himayesinde yürütülen çalışmalarda, başta İtalya ve Türkiye’den olmak üzere, aralarında arkeolog, mimar, restoratör ve uzmanların bulunduğu yaklaşık 70 kişilik uluslararası bir ekip görev alıyor. Hierapolis’te, bugüne kadar gün ışığına çıkarılan en önemli eserler arasında; Antik Tiyatro, Nekropol, Kaplıcalar, Büyük Kilise, San Filippo Matrium, Frontinus Kapısı, Gymnasium, Apollo Tapınağı ile Pluto’nun Kapısı (Plutonium) bulunmaktadır. Tofaş Fotoğraf Kulübü’nün desteği ile hazırlanan Hierapolis kitabını incelemek için tıklayın.

​​​​