​​​ 

Spor
Eğitim
Kültür Sanat
Tofaş Spor Kulübü

1974 yılında Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda Tofaş SAS (su sporları, atletizm, sportif oyunlar) adıyla kurulan Tofaş Spor Kulübü basketbol, futbol, voleybol, masa tenisi, su topu ve briç dallarında faaliyet göstermeye devam ediyor. Tofaş Spor Kulübü, uzun yıllardır devam eden altyapı yatırımları ve oluşturduğu altyapı odaklı takım modeliyle Türk sporuna yeni yetenekler kazandırmaktadır. Kulüp bugüne kadar Bursa’ya basketbol branşında ilk Avrupa Kupası Finali ve ilk Türkiye Şampiyonlukları, Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu, Türkiye Kupası Şampiyonlukları ve Okullar Basketbol Dünya Şampiyonluğu kazandırmıştır. Tofaş Basketbol Takımı, 2018-2019 sezonunda Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ve Eurocup’ta mücadele etmektedir.

Yeni Nesil Tofaş

Yeni Nesil Tofaş Projesi; çocuklara spor eğitiminin ötesinde, hayatın her alanında başarılı olmalarına yardımcı olacak bir kültür ve bakış açısı kazandırmak üzere 2016 yılında hayata geçirilmiştir. Proje, çocuklara spora erişimde fırsat eşitliği yaratmayı hedeflemektedir. Yeni Nesil Tofaş; her çocuğun yaşadığı çevrede eşit imkanlarla basketbol oynayabildiği gerçek spor kültürüne sahip bir nesil için antrenör, aile ve çocuk üçgeninde bir eğitim ve uygulama modelidir. Yeni Nesil Tofaş Projesi kapsamında Bursa’nın farklı ilçelerinde kurulan sekiz basketbol okulu ile bugüne kadar 1000’i aşkın çocuğa ulaşılmıştır.

Mustafa V. Koç Spor Salonu

Tofaş Spor Kulübü’nün Şubat 2015 yılında inşasına başladığı Mustafa V. Koç Spor Salonu 2016’da hizmete açılmıştır. Mustafa V. Koç Spor Salonu, Tofaş personelinin yanı sıra Bursa’daki amatör spor kulüplerine ve sporculara da hizmet vermektedir. 5.800 m2’lik tesiste, üç basketbol sahasını içeren spor salonu, kondisyon merkezi ve her türlü fizik tedavi ihtiyacını karşılayacak tam teşekküllü sporcu rehabilitasyon merkezi yer almaktadır.

Tofaş Spor Salonu

Tofaş, ev sahibi olduğu maçları Bursa’daki Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda oynamaktadır. Yüksek doluluk oranıyla gerçekleştirilen maçlar, Bursa halkının da sosyal hayatına katkıda bulunmaktadır.

Fiat Laboratuvarları

Koç Holding’in “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” projesiyle entegre olarak yürüttüğümüz Fiat Laboratuvarları ile Türk otomotiv sanayisindeki yeni teknolojilere hakim teknik insan gücünün yetiştirilmesini ve bu gücün sanayide değerlendirilmesini amaçlıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’yle işbirliği içinde çalışıyor, Fiat Laboratuvarları vasıtasıyla, endüstriyel teknik eğitim okul ve kurumlarının motorlu araçlar teknolojisi alanlarının geliştirilmesine katkı sağlıyoruz. Fiat Laboratuvarları’nda, Tofaş Satış Sonrası Yöneticileri, Servis Konseyi Bölge Temsilcileri ve okulların bulunduğu illerde bağlı olunan Servis Müdürleri birlikte çalışmaktadır.

Tofaş Fen Lisesi

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) işbirliği ile hayata geçirdiğimiz Tofaş Fen Lisesi 2015 yılında ilk mezunlarını verdi. 16 dersliği, 280 kişi kapasiteli 70 yurt odası ve bir spor salonu bulunan lisede 2016 yılı itibariyle 397 öğrenci eğitim almaktadır. Tofaş Fen Lisesi öğrencileri 2016 yılında da önemli bir başarıya imza atarak üniversiteye giriş sınavında %87 oranında başarıya ulaştı ve Bursa’daki en başarılı orta öğretim kurumu olma unvanını korudu.

Satış Akademisi

Raporlama döneminde sektörde ilk olan, otomotiv satışı konusunda meslek edindirmeye yönelik gelişim programı Satış Akademisi’ni hayata geçirdik. 8.400 başvuru arasından mülakatlarla seçilen 35 adaya, iki haftalık program kapsamında eğitim verildi. Programın ardından bayi staj programı düzenlendi ve katılımcılar mezun olmaya hak kazandı.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ve Tofaş Sanat Galerisi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Anadolu’daki otomotiv mirasına sahip çıkmak amacıyla kurulmuş, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesidir. Umurbey Mahallesi’nde bulunan eski ipek fabrikası, tarihi Umurbey Hamamı ile yanındaki eski Türk evinin de içinde bulunduğu 17 bin m2’lik arazi, Tofaş tarafından restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, içinde yer alan Sanat Galerisi ile de geçici sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

http://www.tofasanadoluarabalarimuzesi.com/
Pamukkale Hierapolis Kazıları Sponsorluğu

Türkiye’nin en büyük beş antik şehir kalıntısından biri olan ve 1988’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının 2005 yılından beri ana sponsorluğunu üstleniyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Denizli Valiliği’nin himayesinde yürütülen çalışmalarda, başta İtalya ve Türkiye’den olmak üzere, aralarında arkeolog, mimar, restoratör ve uzmanların bulunduğu yaklaşık 70 kişilik uluslararası bir ekip görev alıyor. Çalışmalar kapsamında, Roma tiyatroları arasında en güzel örneklerden biri olan ve yaklaşık 1.800 yıl önce inşa edilen Antik Tiyatro’nun sahne binası restorasyonu tamamlandı. Türkiye’de sahne binası restore edilen tek tiyatro unvanına sahip Hierapolis Antik Tiyatrosu, yapılan restorasyon çalışmaları sonrası 12 bin kişilik kapasitesiyle kültür-sanat etkinlikleri için faal duruma geldi. Hierapolis kazılarına olan desteğimizi antik kentte ortaya çıkarılan Plutonium’un kazı ve restorasyon çalışmaları kapsamında sürdürüyoruz.

​​​​