​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ 

Tofaş; üretim hacmi, ihracat performansı, ar-ge yetkinlikleri ve 6 bine yakın çalışanı ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır.

Türkiye’nin öncü otomotiv şirketi Tofaş’ın temelleri 1968 yılında atılmıştır.

Sermayesinde, Koç Holding ile Stellantis’in eşit hissedar olduğu Tofaş’ın %24,3’ü halka açık olan hisseleri, Borsa İstanbul BİST 30 ve BİST 100 endekslerinde işlem görmektedir. Ayrıca Tofaş, BİST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaktadır.

Türkiye'nin en iyi
otomotiv ar-ge merkezi
450.000
Araç Üretim Kapasitesi
1.000.000 m 2
Faaliyet Alanı

Tofaş; üretim hacmi, ihracat performansı, ar-ge yetkinlikleri ve 6 bine yakın çalışanı ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. Genel Merkezi İstanbul’da olan Tofaş, üretim faaliyetlerini 350.000 m²’si kapalı, yaklaşık 1 milyon m² alan üzerinde kurulu Bursa’daki fabrikasında gerçekleştirmektedir.

Stellantis’in önemli üretim ve ar-ge merkezlerinden biri olan Tofaş, Türkiye ekonomisine, sanayi ve ar-ge birikimine katma değer sağlamaktadır. Bugün ulaştığı noktada, sıfırdan komple araç geliştirme bilgi birikimine ve yetkinliklerine sahip olan Tofaş Ar-Ge Merkezi; Tofaş Fabrikası’nda üretimi gerçekleşen modellerin yanı sıra Stellantis bünyesindeki farklı modellerin ürün geliştirme süreçlerinde görev almaktadır.

Tofaş fabrikasında, Fiat Egea ailesinin Sedan, Hatchback, Station Wagon, Cross ve Cross Wagon modellerinin yanı sıra Fiat Fiorino modelinin üretimi yapılmaktadır. Tofaş, ürettiği araçları dünyanın farklı ülkelerine ihraç etmektedir. Müşteri beklentilerine uygun geniş marka ve ürün portföyü ile yurt içi pazarda iddiasını ortaya koyan Tofaş, iç pazarda 5 markanın (Fiat, Alfa Romeo, Jeep®, Maserati, Ferrari) temsilciliğini yürütmektedir.

TÜRKİYE’NİN EN İYİ
OTOMOTİV AR-GE MERKEZİ
GÜÇLÜ BAYİ VE
TEDARİKÇİ AĞI
KURUMSAL
YÖNETİM ENDEKSİ

TÜRKİYE’NİN EN İYİ OTOMOTİV AR-GE MERKEZİ

Sıfırdan komple araç geliştirme bilgi birikimine ve yetkinliklerine sahip olan Tofaş Ar-Ge Merkezi; Tofaş Fabrikası’nda üretimi gerçekleşen modellerin yanı sıra Stellantis bünyesindeki farklı modellerin ürün geliştirme süreçlerinde görev almaktadır. Tofaş Ar-Ge Merkezi; T.C. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından 2016 ve 2017 yıllarında “Otomotiv Sektöründe En İyi Ar-Ge Merkezi” seçilmiş, Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve kuruluşların ar-ge’ye ayrılan yatırım tutarlarına göre belirlenen sıralamada, Türkiye’den üç yıl üst üste ilk sırada yer almıştır. Tofaş Ar-ge Merkezi 2021 yılında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Performans Endeksi Ödülleri kapsamında Türkiye’nin en büyük otomotiv ar-ge merkezi seçilmiştir.

GÜÇLÜ BAYİ VE TEDARİKÇİ AĞI

Tofaş’ın temsil ettiği markaların bayi ağı; müşterilere sıfır araç satış, ikinci el araç satış, bakım-onarım ve yedek parça satış hizmetleri vermektedir. Tofaş; ileri lojistik ve dağıtım yetkinliği, gelişmiş satış sonrası hizmet imkânları, bayileri ile kurduğu uzun soluklu ve güvene dayalı iş ilişkileri sayesinde müşteri memnuniyetini sürekli yüksek tutmayı hedeflemektedir.

Tofaş bayilerinin tamamına yakını sıfır araç satışı ve satış sonrası hizmetlerinin müşterilere tek çatı altında sunulduğu entegre tesis özelliğini taşımaktadır. Ayrıca kasko, trafik sigortası, araç kredisi gibi hizmetler de birçok Tofaş bayisinde müşterilere verilen hizmetler arasındadır.

Fiat, Alfa Romeo, Jeep® ve Maserati markalarına hizmet eden Tofaş bayi ağında 71 adet Fiat bayisi bulunmaktadır. Bayilere bağlı olarak faaliyet gösteren uydu ve yetkili servis noktalarıyla birlikte Türkiye genelindeki toplam Fiat satış noktası adedi 101, toplam Fiat servis noktası adedi ise 126’dır. Alfa Romeo ve Jeep® markalarının bayi sayısı 21 adettir. İlaveten, sadece servis hizmeti veren 3 ayrı tesis bulunmaktadır. Maserati bayi sayısı ise 3’tür.

Fiat, Alfa Romeo ve Jeep potansiyel müşterileri, oluşturulan dijital satış kanalları üzerinden anlık olarak satış danışmanları ile görüşme yaparak bayiye gitmeden ürün inceleme, bayi ziyareti ve araç satın alma deneyimi gerçekleştirmektedirler. Ayrıca Fiat Engelsiz Hareket kapsamında Fiat ve Fiat Professional internet sitelerinde işitme engelli bireylerin başka birinin desteğine ihtiyaç duymadan bayi ile iletişim kurması için gerekli altyapı oluşturulmuştur. 2026 yılına kadar ise Tofaş’ın temsil ettiği tüm markaların bayi ve servis alanlarının erişilebilirlik standartlarına uygun hale getirilmesi hedeflenmektedir.

KURUMSAL YÖNETİM ENDEKSİ

Tüm faaliyetlerini toplumsal, çevresel ve ekonomik boyutlar bağlamında ele alan Tofaş’ın temel önceliği sürekli iyileştirilen ve değer üreten bir yönetim modeli oluşturmaktır. Tofaş, 2022 yılında sürdürülebilir üretim anlayışı ile uluslararası değerlendirme kuruluşu EIRIS’in Borsa İstanbul bünyesinde yaptığı kapsamlı değerlendirmede, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya hak kazanan 50 Türk firması arasında yer almaya devam etmiştir. Tofaş, Carbon Disclosure Project’e (CDP) iklim değişikliği ve su konularında yanıtlarını da sunmuştur. Tofaş’ın her yıl yükselterek, 9,27’ye ulaştırdığı kurumsal yönetim notu tüm paydaşlarına karşı adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir anlayışla yönetildiğini işaret etmektedir.

BİR KİLOMETRE TAŞI FIAT EGEA

Fiat Egea Sedan Türkiye ve dünya yollarına ilk kez 2015 yılında çıkmıştır. Mühendislik çalışması Stellantis iş birliği ile Tofaş Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen Fiat Egea, kavram tasarımından ürünün geliştirilmesine ve pazara sunulmasına kadarki tüm süreçlerde, Tofaş imzasını taşımasıyla hem Tofaş hem de Türkiye otomotiv sanayiinde özel bir yere sahiptir.

Sedan, Cross, Hatchback, Cross Wagon ve Station Wagon gövde tipleri ile geniş bir ürün gamı bulunan Fiat Egea, sınıfının en üst seviyesinde sürüş özellikleri ve sınıfında bulunmayan bağlanırlık teknolojileri ile “iyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı” misyonunu başarıyla yerine getirmektedir. Bursa Fabrikası’ndan dünyaya Fiat Tipo ismi ile de ihraç edilen Fiat Egea, Avrupa’nın en iyilerinin ödüllendirildiği, yılın en iyi otomobilini belirleyen AutoBest 2016’nın sahibi olmuş; 2016- 2023 yıllarında 8 yıl üst üste Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olma başarısını göstermiştir. Egea Cross modeli, 2021 yılında Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından “Türkiye’de Yılın Otomobili” olarak seçilmiştir.

Tofaş 2023 yılında Fiat Egea’nın Limited versiyonunun yanı sıra Fiorino 100’üncü yıl özel serisini de sadece 1923 adet üreterek satışa sundu.

​​​​​